Zelené potraviny a období těhotenství a kojení

Velmi častým dotazem na přednáškách, v elektronické poště i po telefonu je, jak se zelenými potravinami v období těhotenství a kojení.

Mnoho žen se obává v těchto,  pro ně velmi důležitých životních údobích, zelené potraviny užívat, či je začít užívat.

 

Pokud Mladý ječmen či Chlorellu již dlouhodobě užíváte ještě před početím, máte jistotu, že většina škodlivin je z Vašeho organismu již odstraněna a užívání zelených potravin během těhotenství i kojení nepřerušujte.

 

Zelené potraviny dokonale nahrazují různé multikomplexy vitamínů a minerálů určené pro těhotné ženy a kojící matky. Navíc, jak ječmen, tak i řasa působí jako adaptogeny, to znamená, že harmonizují činnost jednotlivých orgánů a systému v těle. A to je nutné ohlídat především v tak náročných obdobích, jakými jsou doba těhotenství a kojení.

     Pokud chcete zelené potraviny začít užívat v době těhotenství a kojení, také se nemusíte ničeho obávat. Jedinou komplikací může být příliš razantní zahájení užívání řasy v době  pokročilejšího těhotenství, kdy rostoucí plod má již v těle matky obsazeny všechny volné prostory a nechce se mu o ně příliš dělit s vlákninou řasy. V tomto případě je nutné začínat s užívání řasy velmi pozvolna, aby „souboj o místo“ mezi těmito životními radostmi neodnášela budoucí maminka nepříjemnými pocity. Takže začněte 1 tabletou řasy ráno po dobu 3-4 dnů, pak přidejte 2. tabletku na noc, opět na 3-4 dny, pak i 1 tabletu v poledne a tak postupně stoupejte až na dávku 3x6-8 tablet denně.

     U Mladého ječmene, vhledem k tomu, že vlákninu neobsahuje, můžete začít dávkování rychleji, vystoupat na dávku 3x1 lžička denně během 3 dnů, vždy po jedné lžičce.

     V období kojení lze zelené potraviny nasazovat bez obav podle běžných schémat.

     Rozhodně se nemusíte obávat skutečnosti, že se zahájením užívání zelených potravin v době těhotenství a kojení, kdy dochází k vyššímu uvolňování jedovatých látek z Vašeho organismu, ohrozíte plod či miminko. K vylučování těchto látek z těla dochází především přes ledviny a stolici, částečně přes pokožku. Nijak významně se nezvyšuje ani podíl škodlivin v mateřském mléce.

     Naopak, živiny ze zelených potravin přechází do mateřského mléka a s nimi i spousta energie a dobré nálady, což jistě na svém miminku budete pozorovat. A kdyby náhodou bylo Vaše miminko příliš v noci čilé, zkuste si zelené potraviny brát nejpozději kolem 16. hodiny odpolední, aby příliš energie dodané miminku neznamenalo pak Vaše nevyspání.

     Těhotenství i doba kojení jsou nesmírně náročnými obdobími v životě ženy. Zátěž, která je na jejich organismus kladena, je velmi vysoká a vyžaduje komplexní a dostatečný přísun živin, prevenci poruch imunitního systému, zmírnění různých nepříjemných pocitů a příznaků, které mohou těhotenství provázet. Všeobecně je známo, že čím je dítě déle kojené, tím lépe prospívá, je méně nemocné a významně se posiluje vztah mezi ním a matkou. Je dobře, že v posledních letech se dlouhodobé kojení stalo „módou“ a že velmi přibývá maminek, které kojí déle jak půl roku i rok. Tím větší je to ale zátěž pro organismus těchto maminek.

     Zelené potraviny jsou ideální možností jak organismus na těhotenství připravit, samotné těhotenství si pak v pohodě vychutnat. Usnadní Vám i průběh porodu a rekonvalescenci po porodu a zabezpečí pro období kojení i dostatek živin jak pro Vás, tak i pro Vaše miminko. Od toho se pak odvíjí i Vaše dobrá nálada a skvělá kondice. Miminko to od Vás odkouká a zapamatuje si na celý život, že to zelené, co maminka pije a polyká je určitě velmi dobré, protože je to ta nejhodnější a nejkrásnější maminka na světě. A bude to chtít samo také vědomě vyzkoušet.

     Tak neváhejte a tu radost mu dopřejte.