Zelené potraviny a chudokrevnost - anémie

V každém lidské těle koluje 5,5 - 6 litrů krve. Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenos kyslíku. Bez něj není života. Ten se naváže na červené krevní barvivo - hemoglobin a červené krvinky jej pak transportují po těle.

V důsledku nedostatku hemoglobinu dochází k poklesu zásobování orgánů a svalů kyslíkem.

Tělo pak na tento nedostatek odpovídá zrychleným dechem a srdeční frekvencí, což způsobuje vyčerpání a únavu. Nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové - toto způsobuje poruchu tvorby červených krvinek, tělo likviduje krvinky, které v sobě nesou špatné krevní barvivo,krvácení - jak vnější tak skryté (nejčastěji do zažívacího traktu)

Projevy:

  1. výrazná bledost, únava, zrychlený dech a srdeční frekvence
  2. nechutenství, obtíže při polykání, zácpa či průjem, u žen slabší menstruace
  3. horší hojivost ran
  4. snížená tělesná výkonnost a mohou se vyskytnout i známky srdečního selhávání

Možnost léčby:

V první řadě samozřejmě vypátrání a odstranění příčiny. Pokud nelze vyvolávající příčinu odstranit, či než dojde k dosažení uspokojivého stavu, je vhodné organismu pomoci:

  1. doplnit železo - dospělý člověk 200-300 mg denně, děti 5 mg/ 1kg váhy
  2. doplnit vitamín B12 a kyselinu listovou
  3. doplnit tyto potřebné látky prostřednictvím zelených potravin.

Pokud se podíváte na následující chemické vzorce, můžete vidět stejnou stavbu hemoglobinu a chlorofylu. Jediným rozdílem je centrální prvek - železo - hořčík.

Zelené potraviny vám mohou s problémem chudokrevnosti pomoci. Pokud se podíváte do tabulek na těchto stránkách, zjistíte následující. Chlorella  obsahuje mimo jiné vitamín B 12, chlorofyl a železa dokonce 20-30krát více než špenát. Mladý ječmen obsahuje kyselinu listovou a železo v organickém vázaném stavu, které na rozdíl od redukovaného železa nepůsobí zažívací potíže.