Výživa pro těhotné a kojící ženy

Těhotná žena má zvláštní potřebu živin, protože dává růst svému dítěti.

Několik zásad:  

1-   Je zapotřebí si uvědomit, že již genetický potenciál dětí současné generace vykazuje výrazné odlišnosti stavu dětí před 30-ti lety. Důkazem jsou dětské poruchy imunitního systému jako jsou alergie, astma, atopické ekzémy, rakovina, nemoci CNS, cukrovka atd.

Výživou v době prenatální, v době kojení můžeme obecnou tendenci výrazně posílit, nebo výrazně omezit. A to absolutně. 

2-   Promysleme důkladně, že stravou, kterou budete přijímat v době těhotenství, vytváříte své dítě. Každá primární buňka jeho těla bude vybudována z materiálu, který jste přijala pro tyto účely ve své stravě. Buďte si toho plně vědomá. 

3-   Ovoce a zelenina, které kupujeme v hypermarketech z drtivé většiny nesplňují parametry "kojenecké stravy" - tedy jakéhosi pomyslného etalonu kvality snáze pochopitelného z termínu "kojenecká voda". Jsou zpravidla vyrobeny v obřích intenzifikovaných farmách, kde podstatnou mírou je hmotnost, estetický vjem, odolnost na plísně a na přirozené procesy degradace a nikoliv obsah vitálních látek, čistota, energetická hodnota. Tedy místo vitamínů, minerálů, enzymů, kvalitních aminokyselin se setkáváme více s rezidui herbicidů, pesticidů, fungicidů, NPK a další chemie. Rozdíl v obsahu vitálních látek mezi organicky pěstovanými a těmi komerčními dokládá tabulka na straně 22. Knihy o nápoji z trávy. Pročtěte si ji. 

4-   Potraviny, které běžně konzumujeme jsou plné přídatných látek tzv. E-ček, které ve velké většině nejsou pro náš organismus přirozené. Za dobu posledních 17 let se zvýšil objem této námi konzumované chemie z 10 dkg ročně na 2,9 kg. Toto množství různých chemických substancí v lidském těle reaguje např. s kontaminovaným masem těžkými kovy, s léky, s pesticidy a výsledkem je nárůst nejrůznějších onemocnění, o kterých jsme dříve téměř neslyšeli. Proto s tímto vědomím musíme přistupovat ke každému soustu, které vezmeme do úst s myšlenkou na naše dítě - zda mu přispíváme ke zdraví, nebo k nemoci. Vědomě musíme vybírat potraviny a vřele doporučuji si najít zdroje od zahrádkářů, prodejen zdravé výživy, biozemědělců. Tahle investice se vyplatí. Především Vám za ni poděkuje Vaše dítě.

Zároveň upozorňujeme, že na poli výživy obecně a výživy těhotných, kojících matek, kojenců a dětí vůbec existuje celá řada protichůdných doporučení, teorií a schémat.

Pravděpodobně lékaři, rodiče, blízcí známí budou každý zvlášť zastánci některé z teorií. Zamyslete se nad tím, jak byl propagován ještě před pár lety Sunar proti přirozenému kojení. Popřemýšlejte k čemu vedla dřívější i dnešní oficiální doporučení statisticky (dětský výskyt alergií, astmatu, atopických ekzémů atd.) . V některých zemích například čelí jistá firma úspěšně propagující syntetický multivitamínový doplněk pro těhotné žalobám pro poškození zdraví dětí. Dnes se přichází na fakt, že fluorizace všeho od zubních past po sůl byla veskrze škodlivá a upouští se od ní. V USA musí na každé zubní ordinaci viset varování "rtuťové amalgámy pouze na vlastní nebezpečí." V těchto namátkou vybraných upozorněních se skrývá následující podstatná myšlenka: "za zdravý vývoj Vašeho dítěte nemá odpovědnost ani rodina, ani lékař, dokonce ani Váš partner, ale jen a jen Vy samotná. Věnujte hledání pravdivých informací, hledání kvalitních potravin tu nejvyšší pozornost. Vaše ruka to bude, když pozvedne vidličku s pokrmem."

Jednotlivé skupiny potravin:

Obilniny: kupujte vždy s označením BIO

Přednost dáváme celozrnným pečivům, nejlépe kváskovým. Pokud vlastníte domácí pekárnu chleba - naučte se péci kváskový chléb z celozrnné nejlépe žitné mouky. Je chutnější než ten kupovaný, neobsahuje přídatné látky, nebudou ve Vás pracovat kvasnice ani nebudete zanášet střeva budoucího novorozence zbytečným objemem lepku.

Obilné kaše - lze střídat dle chuti - ječné, ovesné, pohankové, špaldové, prosné s klíčky i bez... Zásadou je celozrnnost - protože největší nutriční bohatství je spojeno právě s tímto pojmem.

Rýže parbolizovaná nebo lépe natural. Vyzkoušejte v rámci pestrosti všechny myslitelné obilniny včetně quinoy, jáhel, amarantu apod. Naučte si klíčit si oblíbené obilniny - zvedáte tak jejich nutriční hodnotu na několikanásobek a dodáte dítěti porci živé vitální energie. Jednou mu budete vyprávět pohádku o zázraku života - jak se ze zdánlivě neživého zrna stane krásný živý organismus. Myslete na to! I Vy teď pracujete na zázraku zrození.  

Luštěniny: kupujte jen kvalitu BIO

Jsou velmi dobrým zdrojem kvalitních proteinů. Upravujte je co nejvíce tak, aby jste potlačili jejich přirozenou schopnost nadýmat. Zde budete muset chvíli experimentovat. Hrách - například hrachová pučálka - dobrý zvyk staročechů: naklíčit a pak rychle opražit - potom už nenadýmá a přináší i hodnotnou vitamínovou a enzymatickou skladbu.

Cizrna - velmi kvalitní zdroj aminokyselin - např. lysinu, složené cukry, kyselina linolová, vápník, železo, vitamín B15,… opět používejte techniku naklíčení a teprve potom tepelného zpracování. Podobně fazole, azuki, čočka. Sója je mimořádně hodnotná a praktická luštěnina, která v podobě hotových výrobků z ní umožňuje nahradit mléčné a masné produkty. Sojové sýry, tofu, tvaroh, pochutiny jako sojanéza atd. Pozor - kupujte raději výrobky pocházející z geneticky neupravené sóji. Genetika je to, na čem právě vyrůstá Váš prcek a rozhodně bude jistější, když potrava, která jej vytváří bude od toho Nejvyššího tvůrce a ne od genových inženýrů.

Obilniny a luštěniny je vhodné kombinovat v přípravě jednoho pokrmu. Mají mimořádně vyvážené a doplňující se obsahy aminokyselin - luštěniny např. více lysinu, obilniny methioninu atd. Jsou navzájem synergické. Obilniny a luštěniny by měly tvořit bílkovinový základ nutný pro růst Vašeho potomka.

Obilniny i luštěniny je opravdu vhodné klíčit. Zvýšíte několikanásobně nejen objem vitamínů a fytolátek, ale přidáte i dnes již měřitelnou bioenergii SOEF (Subtle Organizing Energy Fields) pro naše potřeby ji označme jako "živost" potravin. Denně by jste jimi mohli posypat svůj salát, či domácí žitný chleba s avokádovou pomazánkou.

Zelenina: Nejlépe ve kvalitě BIO.

Lze dnes objednávat i přes internet a určitou skladbu BIO zeleniny tak zaručit. U kvality ne BIO, důkladně myjte a čistěte - lze dnes koupit speciální přírodní spray v prodejnách zdravé výživy na čištění zeleniny a ovoce. Kupujte zeleninu celou - mrkev s natí, celer s natí, květák s listy. Kupujte a konzumujte ji co nejčerstvější.

Snažte se co nejvíce BIO zeleniny konzumovat v syrovém stavu. Zachováte tak největší část vitálních látek pro své miminko. Naučte se být experimentátory v oblasti salátů. Salát z tykve, kedlubny, mrkve, okurky, zelí, řepy, kapusty, celeru, rajčat, cuket, chřestu, ředkve, pórku, mangoldu, papriky, kadeřávku, fenyklu, květáku, brokolice, hlávkový salát, … Doporučuji Vám tuto úvahu: nejkvalitnější zeleninu upravte na salát, méně kvalitní zeleninu lehce napařte a použijte jako hlavní chod, komerční zeleninu vařte, duste, pečte, smažte. : Které zeleniny bychom měli sníst nejvíce? Samozřejmě té syrové. Zeleninu ve svém celém spektru lze označit jako lék a jako nejkvalitnější zdroj minerálů, vitamínů, stopových prvků, u zelené listové zeleniny i chlorofylu. Obsahuje celou řadu cenných fytolátek, které jsou pro zdravý růst plodu potřebné. Uvědomme si, že zázrak stvoření musí být kompletní - nesmí chybět ani jedna součást!

Ovoce: V kvalitě BIO.  

Protože není dostatek kvalitního BIO ovoce, i zde půjdete na kompromis, ovoce vždy důkladně opláchněte - nejlépe očistěte speciálním sprejem (vegiwasch - dá se koupit ve zdravých výživách). Ovoce jíme samostatně - jako samostatný pokrm mezi jinými jídly. Je to dobrá odpolední svačina, nebo snídaně. Hrozno, angrešt, mandarinky, švestky, broskve, papája, pomeranče, melouny, mango, kiwi, třešně, rybíz, maliny, borůvky, grapefruity, fíky, jahody, datle, ostružiny, hrušky, banány, meruňky, jablka, ananas, ...

Maso: Opět - jedině v kvalitě BIO.

Pokud půjdete na kompromis v této oblasti, pak je potřeba si dát pozor především na drůbeží maso, na levné ryby bez certifikátu způsobu lovu. Všechno levné má určitý důvod proč je to levné. Brojler, kterého máme k obědu, byl s vysokou pravděpodobností nemocný, hormony nepřirozeně nadopovaný a rezidui antibiotik prolezlý nešťastný tvor, který často neumřel dřív jenom proto, že právě díky speciální umělé stravě a hormonům narostl rychleji, než stihnul umřít na nemoci, které by jej zákonitě musely zahubit. Určitě vylučte z jídelníčku VŠECHNY uzeniny. Pokud seženete domácí kuře, domácí slepice, husy, kachny, vepřové z domácí zabijačky, určitě tím poškodíte své dítě méně, než masem kupovaným v hypermarketech, řeznictvích. Na tomto místě je potřeba podat i tuto informaci - pro homo sapiens není nezbytná konzumace tkání mrtvých zvířat. Ale v době těhotenství není ten nejlepší čas dramaticky měnit stravovací návyky.Vylučte tedy jednoznačně všechny uzeniny, už tím obrovsky prospějete vznikajícímu životu. Pokud budete konzumovat vhodnou výše uvedenou skladbu obilnin a luštěnin, není třeba se obávat nedostatku bílkovin - tedy častého argumentu masného průmyslu. Uvědomte si následující: Až se Vaše miminko narodí, zvětší svou hmotnost i velikost o 100% v poměrně krátkém čase - a to pouze z mateřského mléka. Mateřské mléko obsahuje pouze 2% bílkovin. To stačí. Obilniny, luštěniny, ořechy a semena obsahují velmi kvalitní bílkoviny v dobré skladbě.

Mléko a mléčné produkty: I tady lze již sehnat produkty v kvalitě BIO

Obecně - lze doporučit nanejvýš zakysané mléčné výrobky. Ale i ty lze nahradit kvašenými bionápoji, případně suplementací kultur Acidophilu, Bifidu apod.

Ostatní mléčné produkty - sýry, másla, smetanu, máslo bychom měli co nejvíce minimalizovat. Zde narážíme opět na mlékárenským průmyslem podporovaný mýtus a sice vápníkovou pohádku. Je pravda, že kravské mléko obsahuje vápník. Ten ale díky současnému obsahu fosforečnanů a alkalizaci trávicího prostředí není schopen být vstřebán, což spolu s vysokým obsahem bílkovin v mléce vede dokonce k tomu, že tělo vylučuje mnoho vápníku močí, dokonce více, než mléko do těla přivádí. Logickým důsledkem je stav, kdy nejvyšší výskyt osteoporózy ve vyspělých zemích přímo koresponduje se spotřebou mléka a mléčných výrobků na hlavu. Osteoporoza - řídnutí kostí - nedostatek vápníku. Sezamová semena, mák, mandle, petržel, lískové ořechy, brokolice… mají mnohem vyšší obsah vápníku a především lidský organismus jej dokáže vstřebat.

Ještě k mléku: kaseinová bílkovina kravského mléka je zcela odlišná od globulinové bílkoviny mateřského mléka a je pro kojence druhově naprosto cizí. Kravské mléko je dnes indikováno jako jeden z nejsilnějších alergenů. A ještě jedna "perla" ke zvážení své chuti na mléko a mléčné produkty - malý obsah laktozy v kravském mléce vede k nedostatečnému tvoření myelinu v mozkových buňkách kojence. Telatům roste mozek mnohem pomaleji než lidským kojencům a proto ten menší obsah laktózy. Tento nedostatek může mít pro lidské dítě vážné následky, přičemž nižší IQ je ještě tím nejmenším, co ho může potkat. Setkáváme se tady s jednoduchými uchopitelnými pravdami - zřejmě Stvořitel zamýšlel mateřské mléko každého druhu právě pro ten jeden druh. Naši děti nejsou telata.

Ořechy a semena, tuky: Také nejlépe Bio

Nezapomínejte denně konzumovat kvalitní semena a ořechy - úžasný zdroj minerálů, kvalitních tuků i proteinů. Lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pistácie, mandle, semena slunečnice, dýně, lnu, sezamu… Dobře je rozkousejte, zvyšujete tak mnohokrát jejich přínos. Určitě se vyhýbejte transtukům (transmasným kyselinám)- v některých zemích jsou již zakázané. Tedy margaríny, levné rostlinné oleje, veškerý fast foodový průmysl… Kupujte si kvalitní panenský olivový olej, přidávejte si do salátů i další panenské oleje - lněný, sezamový, rakytníkový olej, občas klidně i kokosový olej.

Pitný režim

Přejděte na to, co je nejjistější a nejkvalitnější - tedy na pitnou vodu. Filtrovanou, nebo kvalitní balenou. Žádná sladidla - ať cukr, nebo umělá sladidla. Určitě žádný nervový jed- ethylalkohol. Vhodné jsou fresh ovocné i zeleninové džusy. Fresh - tedy čerstvé, nepasterizované z odšťavovače. V souvislosti se superpotravinou - Mladým ječmenem - doporučujeme namíchat si do karafy klidně i slabší koncentrát zeleného džusu a popíjet přes den.

Ochrana

Pokuste se minimalizovat působení chemikálií, jako jsou rozpouštědla, čerstvě natřené barvy, benzinové výpary (nedýchejte výpary při tankování benzínu), a svůj dům či byt často a dobře větrejte (v nevětraném domě bývá obvykle více imisí než ve venkovním vzduchu). Rovněž se snažte vyhýbat silným elektromagnetickým polím (například okolí transformátorů). Při používání mikrovlnné trouby se zdržujte ve vzdálenosti nejméně 1,5 m a spíše se jejímu použití vyhněte - nemá zrovna příznivý vliv nejen na Vás, ale i na jídlo, které v ní připravujete. Pokud možno nepoužívejte mobilní telefony, zejména při telefonování v automobilu - pokud už musíte telefonovat, používejte sadu hands-free; pokud to není nezbytné. Vyhněte se působení rentgenových paprsků.

Je téměř jisté, že od výše navrženého modelu budete nuceni ke kompromisům. Díky zeleným potravinám - těmto SUPERPOTRAVINÁM, dostáváte do rukou silnou zbraň, která Vám pomůže k dosažení optimální rovnováhy. Vězte, že se opíráte o něco, co nevymyslel další šílený vědec v laboratoři a jiný prozaický marketingový specialista z toho udělal megamiliardový obchod jako z kortikoidů, cytostatik, či syntetických vitamínů. Řasa je základem potravního řetězce ve vodě. Tráva (mladý ječmen) je základem potravního řetězce na souši. Hippokrates - otec medicíny řekl: "Potrava budiž Tvým lékem". Jestliže je reálný nedostatek kvalitního léku - tedy kvalitní potravy, přichází na pomoc SUPERPOTRAVINA. Prazáklad. Kořen. Pomůže Vašemu dítěti. Najděte si takového lékaře, se kterým budete moci mluvit o těchto věcech. Stejně tak si následně najděte takového pediatra, se kterým budete moci otevřeně mluvit o výživě, ale třebas i očkování či antibiotikách. Konfrontujte je pak s posledními poznatky, nenechte se odbýt. Vaše dítě za to stojí. Pokud budete dlouhodobě v "zelené partě" : budete získávat další a další informace pro kvalitní život. Přejeme Vám, aby jste měla potomka, který bude výjimečný.