Časté dotazy o užívání

Časté dotazy o užívání  

 

Jak nejlépe užívat mladý ječmen a ostatní zelené i ovocné super nápoje?
Nejlépe užívat nalačno, buď 20 minut před jídlem, nebo 2 hodiny
po jídle tak, aby se jejich trávení a zažívání nekřížilo. Je rovněž důležité rozmíchat prášek v chladných a neperlivých tekutinách (nejlépe ve vodě), protože horké tekutiny by zničily aktivní enzymy.
 

Nedojde ke znehodnocení živin a enzymů  když prášek  rozmíchám v ovocné šťávě nebo džusu?
I když živiny a enzymy v mladém ječmeni zůstávají déle aktivní ve vodě, vypijete-li koktejl z mladého ječmene a ovocné či zeleninové šťávy do 15 minut po rozmíchání, hodnota obsažených látek se nezmění. 

Co mi vlastně mladý ječmen dává?
Šťáva z mladého ječmene a ostatní instantní super nápoje poskytují vynikající přírodní výživu, kterou máte vždy po ruce a jejíž připrava je snadná a rychlá. Můžeme mluvit o jakémsi „green fast food“. Sytí vaše tělo množstvím stavebních látek jako jsou vitaminy, minerály, enzymy, antioxidanty, chlorofyl a další potřebné fytolátky. Tyto živiny dopravuje vašim buňkám, neutralizuje toxiny, chrání je před volnými radikály a odvádí odpad vznikající buněčným metabolizmem. Tím mladý ječmen a jiné zelené nápoje splňují všechny aspekty správné výživy – sytit, čistit, chránit. 

Je možné se mladým ječmenem předávkovat?

Mladý ječmen není droga, ale komplexní potravinový extrakt vyrobený z čerstvě vylisované šťávy z ječných listů. Předávkovat se mladým ječmenem je asi tak málo pravděpodobné, jako se předávkovat hlávkovým salátem. Nicméně jste-li na dietě s omezeným množstvím sacharidů, kontrolujte si jejich množství v denní dávce mladého ječmene a jiné zelené štávy či supernápoje.

Pomůže mi mladý ječmen při hubnutí?
Ano, doporučená denní dávka obsahuje celou řadu důležitých výživných látek, ale jen 20 kalorií! Máte-li program na snížení nadváhy, je pro vás mladý ječmen ideálním pomocníkem. Dodá vašemu tělu vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, enzymy a bílkoviny, a to prakticky bez kalorií. Při takovém programu (ne dlouhodobě) může mladý ječmen svou výživnou hodnotou nahradit jedno jídlo za den. 

K čemu potřebujeme enzymy?
Enzymy mají v našem organizmu roli katalyzátorů, a to při veškerých metabolických aktivitách. Bez nich nemůže tělo prakticky fungovat, žít – trávením počínaje a regulací vylučování hormonů konče. I když naše tělo obsahuje tisíce různých enzymů, většina naší stravy je průmyslově zpracovaná, konzervovaná nebo tepelně upravená – a tedy enzymů zbavená. Aktivní enzymy získáváme z čerstvé syrové stravy. Mladý ječmen (šťáva) je zdrojem stovek aktivních enzymů. Více  o enzymech se dočtete také v tomto článku - Enzymy život v organické hmotě

Po užití mladého ječmene se cítím plná energie. Obsahuje mladý ječmen  kofein?
Ne, mladý ječmen se vyrábí ze šťávy ječné trávy a ta kofein neobsahuje. Většina uživatelů si však již v prvních týdnech užívání všimla pocitu nárůstu energie. To nás nepřekvapuje, protože v mladém ječmeni je množství fytolátek, o kterých je známo, že pomáhají tělu produkovat zdroj energie ATP. Zatímco kofein a podobné stimulanty zásoby energie plení, mladý ječmen zvyšuje schopnost buněk energii produkovat, aniž by k tomu docházelo na úkor spánku a odpočinku. 

Kolik je v mladém ječmeni cukru?
Mladý ječmen obsahuje velmi malé množství v přírodě se vyskytujících rostlinných cukrů. Mladý ječmen  může bez obav užívat kažký, i ten, kdo si ze zdravotních důvodů musí sledovat hladinu cukru v krvi. 

Je nějaký rozdíl mezi mladým ječmenem v prášku a tabletami?
Složení je naprosto stejné. Mladý ječmen v práškové formě můžeme vstřebat poněkud rychleji, tablety zase díky pomalejšímu trávení úplněji. 

Obsahuje mladý ječmen lepek (gluten)?
Ne. Sušená šťáva je lisovaná z ječných listů, ne ze zrna. A listy lepek neobsahují. Žádná ze složek mladého ječmene neobsahuje lepek, takže výrobek je vhodný i pro osoby na lepek citlivé. 

Jak chlorofyl působí?
Obsah chlorofylu v mladém ječmeni působí jako přirozený detoxikační činitel. Pomáhá eliminovat toxiny ze střev a ostatních tkání. Protože se jedná o přírodní detoxikační látku, pomáhá i potlačit zápach z úst. Chlorofyl je také antioxidant a působí protizánětlivě. Je vědecky prokázáno, že chlorofyl nepřímo zvyšuje okysličování tkání tím, že má kladný vliv na růst počtu červených krvinek, které jsou nositely kyslíku v těle. Více o působění chlorofylu si můžete přečív v tomto článku -  Chlorofyl a jeho terapeutické využití

Je nějaký rozdíl mezi chlorofylem v potravinových doplňcích a chlorofylem z přírodních zdrojů?
Ano. Dojde-li k izolování chlorofylu ze zelených rostlin, a tedy k vytržení z přirozeného prostředí, jeho účinnost klesá (podle některých odborníků až 10ti násobně). Navíc je velmi těžké chlorofyl z rostlin izolovat, což jeho „výrobu“ značně prodražuje. Chlorofyl v mladém ječmeni i např. je součástí zelené šťávy a zůstává tedy přírodní se všemi blahodárnými účinky na organizmus. 

Má mladý ječmen detoxikační účinky?
Ano. Mladý ječmen a ostatní zelené nápoje obsahují chlorofyl a další látky, které usnadňují uvolňování toxických látek z tkání, aby mohlo dojít k jejich vyloučení. To je přirozený proces, ke kterému musí denně docházet, aby se v těle toxické látky nekumulovaly a nedocházelo k pomalé „samootravě“. Ta se může mimo jiné projevovat nadýmáním, vyrážkami, svěděním a tuhnutím svalů. Pitím mladého ječmene, a dostatkem tekutin vůbec, dochází zpravidla během 1 – 2 týdnů k úlevě. 

Co jsou antioxidanty a jak působí?
Antioxidanty jsou látky, které dokáží neutralizovat tzv. volné radikály. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují kyslík a jsou extrémě reaktivní. Svými reakcemi poškozují buněčné membrány, DNA a cévy a snižují jejich funkčnost. Antioxidanty neutralizují tyto volné radikály dříve než mohou natropit škodu a tím umožňují nomální fungování buněk. 

Mohu užívat mladý ječmen jako doplněk stravy i v těhotenství?
Ano, mladý ječmen poskytuje vyvážený komplex základních výživných látek. Denní dávka mladého ječmene a jiných zelených nápojů je svou výživnou hodnotou ekvivalentem zeleninového salátu. Je to bezpečný, přírodní a výživný potravinový doplněk i pro těhotné. Více o výživě v těhotenství se dočtete zde

Snižuje užívání mladého ječmene spolu s jídlem jeho účinnost?
Mladý ječmen můžete užívat s jídlem i samostatně. Aby však došlo ke vstřebání maximálního množství výživných látek, je lépe jej užívat nalačno, protože jídlo může zabránit jejich plnému vstřebání a využití.